Rate this post

Spam na poczcie będzie rzadkością za kilka lat?

Kto dziś nie pisze maili, na urodziny, święta i inne okazje, stały się bardziej popularne od poczty tradycyjnej. Coraz więcej osób częściej sprawdza skrzynkę mailową niż pocztową, jednak w jednej i drugiej trafia się niechciana korespondencja. Odpowiedzią na Spam jest bezpieczna usługa e-mailową tworzona przez Kim Dotcom.

Bezpieczny Serwer poza strefą amerykańskich wpływów

Popularne powiedzenie mówi, że życie nie zna próżni – ta idea przyświecała Kimowi Dotcomowi tworząc swój serwis. Kilka dni wcześniej zamknięto po spektakularnej ucieczce Snowdena do Rosji zamknięto serwer dostawcy e-maili Lavabit. Zabarkowało zatem bezpiecznej usługi pocztowej na rynku i powstała luką którą zapełnij założyciel Megaupload. Uruchomił on taką samą usługę jaką oferowało dotychczas Lavabit czyli szyfrowaną pocztę internetową. Jednakże w przeciwieństwie do poprzednika serwer nowej usługi zostanie postawiony poza amerykańską strefą wpływów, dzięki czemu będzie pozbawiona nacisków zewnętrznych. Oznacza to zupełnie inną politykę ochrony danych niż prowadzoną przez gigantów jak Google, Facebook, Microsoft, Yahoo, czy Apple.
Sekret tkwi w szczegółach

Klient usługi pocztowej oferowanej przez Kim Dotcoma będzie miał zapewnione wszystkie popularne funkcje znajdujące się w większości mail takie jak wyszukiwanie wiadomości. Jednakże nowa koncepcja funkcjonowania serwisu zakłada, że wszystkie tego typu operacje będą wykonywane po stronie klienta. Firma Mega zapewnia, że nigdy nie zamierza trzymać kluczy deszyfrujących do kont e-mailowych, dzięki czemu odczytanie wiadomości będzie niemożliwe, chyba, że NSA opracuje sposób na złamanie systemu szyfrowania. Oznacza to, że żadne poboczne przedsiębiorstwa i instytucje nie będą mogły w żaden sposób pozyskać takiego adresu e-mail i podłączyć go do swoje spam listy. Dzięki temu usługa pocztowa Mega chce zapewnić lepsze bezpieczeństwo.

Vikramowi Kumar – dyrektorowi Megaupload przyświeca ta sama honorowa idea którą zaprotezował właściciel Lavabit. Wolał on zamknąć swoje przedsiębiorstwo niż naruszyć prywatność użytkowników nawet w imieniu prawa. Vikram Kumar nazwał to dosadnie korporacyjnym samobójstwem. Z drugiej strony Snowden jest rozczarowany tym, że tylko małe przedsiębiorstwa mają odwagę stanąć po stronie interesów obywateli, w przeciwieństwie do wielkich korporacji. Dodał także, iż: „(…) jeden dzień przestoju na tych portalach mógłby osiągnąć to, czego sto firm, takich jak Lavabit nie jest w stanie zdziałać”.

Jedno jest pewne wizja bezpiecznej poczty bez niechcianej korespondencji jest marzeniem wszystkich osób korzystających z mailingu. Wielkie korporacje zarabiają miliony na udostępnianiu swoich list mailingowych, właśnie do wysyłania niechcianego spamu dedykowanego dla konkretnych osób. Może za kilka stanie się to rzadkością bo człowiek przecież to nie tylko rekord z adresem email.